Konuşmacılar

feature-icon
Suay Aksoy

ICOM (Uluslararası Müzeler Konseyi) Başkanı

İstanbul'a Avrupa Kültür Başkenti titrini ve projesini kazandıran aynı adlı inisiyatifin Yönetim Kurulu’nda yer almış, daha sonra İstanbul 2010 AKB Ajansı'nın kurulmasıyla birlikte ajansta Kültürel Miras ve Müzeler Direktörü olarak çalışmıştır. Tarih Vakfı mütevellisi ve uzun dönemli Yönetim Kurulu Üyesi, Müzecilik Meslek Kuruluşu Kurucu Üyesi ve Kurucu Başkanı olmuştur. KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) ve Açık Radyo'nun kurucu üyesidir ve çeşitli dönemlerde Yönetim Kurulları’nda görev almıştır.

feature-icon
Dr. Stefano De Caro *

ICCROM Başkanı

Stefano De Caro, Kasım 2011'de 27'inci Genel Kurul'da ICCROM Genel Müdürü seçildi. De Caro, inanılmaz deneyimlere sahip bir arkeolog olmanın dışında, yazar, konuşmacı ve birçok İtalyan üniversitesinde eğitmen olarak bilgi ve tecrübelerini yeni nesiller ile paylaşmaya devam etmektedir.
*Online


feature-icon
Nezih Başgelen

Arkeolog, Arkeoloji ve Sanat Yayınları Başkanı

1978’de konusunda ülkemizdeki ilk popüler yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkararak yıllarca yayınını sürdürdü. Daha sonra görsel doküman arşivi ‘Celsus Picture Library’i oluşturdu.

feature-icon
Prof. Dr. Fethiye Erbay

Müzeci, İstanbul Üniversitesi Müzecilik Bölümü Başkanı

1987 yılından bu yana müzecilik ve tarih alanında sayısız akademik makaleye imza atan akademisyen, Almanya ve Amerika’da 14 kişisel, yurtiçinde de 39 sergi açılışında görev almıştır. Kariyeri boyunca birçok ödül alan akademisyen, halen akitf olarak birçok müze ve tarih derneğinde görev almaktadır.


feature-icon
Emeritus Prof. Dr. Mehmet Özdoğan

Arkeolog, Hİ Danışma Kurulu Üyesi

Çayönü, Mezraa Teleilat, Yarımburgaz, Aşağı Pınar kazılarını gerçekleştirmiş , besin üretimine dayalı yerleşik yaşam biçiminin ortaya çıkışı ve Avrupa’ya aktarım konularında çalışmıştır. Diğer uzmanlık alanları arkeoloji politikaları, arkeolojinin düşünsel yapısı, İstanbul’un tarihöncesi, kültürel miras yönetimi ve jeoarkeolojidir.

feature-icon
Dr. Sinan Genim

Mimar / TAÇ Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Kariyeri boyunca 6'dan fazla ödül alan mimar, 1960’lı yıllarda Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı gibi yapıların restorasyon proje ve uygulamalarında deneyimini arttırmakla kalmamış, bu süre zarfında da mimarlık eğitimini tamamlamıştır. Daha sonrasında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda görev yapmış, politikaya atılarak meclis üyeliği yapmıştır. Halen Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır.


feature-icon
Dr. Zahi Hawass 

Arkeolog, Eski Mısır Bilimcisi, Mısır Hükümeti Eski Kültür Bakanı
Yıllar boyunca birçok belgesel, film, televizyon programı ve magazinsel tanıtımlarda danışman ve uzman olarak görev yapan Hawass, aynı zamanda Mısır Eski Kültür Bakanı olarak da görev yapmıştır. Mısır ve ABD’deki birçok toplantı ve komitede bilirkişi olarak bulunmuştur. Mısır Başkanlık Ödülü dahil birçok ödüle layık görülen Zahi Hawass, yüzlerce arazi kazı çalışmalarında bulunmuş, bir kısmını kendisi yönetmiş, bazılarında bizzat kendisi kazı alanlarında çalışmıştır.

feature-icon
Doç. Dr. Nicolò Marchetti

Karkamış Kazı Başkanı, Bolonya Üniversitesi
Bolonya Üniversitesi Tarih Bölümü'nde görev yapan arkeolog ve sanat tarihçisi, aynı zamanda Karkamış kazılarını yürütmektedir.


feature-icon
Doç. Dr. Mutlu Erbay

Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı

Sanat politikası, sanat tarihi, sanat eleştirisi konularında uluslararası ve ulusal çok sayıda yazılmış makaleleri ve kitapları da bulunmakta olup aynı zamanda akademisyen olarak kariyerine devam etmektedir.

feature-icon
Dr. Işılay Gürsu

BIAATR - İngiliz Arkeoloji Enstitüsü Türkiye

Işılay Gürsu, Ankara İngiliz Enstitüsünde kültür mirası yönetim kadrosunda çalışmakta ve 2013 yılından beri Aspendos & Pisidia Bölgesi Kültür Mirası Yönetimi projesini koordine etmektedir. Proje, Pamfilya'daki Aspendos Antik Kenti ve Güneybatı Türkiye'nin Pisidia bölgesi üzerine yoğunlaşmaktadır.


feature-icon
Doç. Dr. Zeynep Eres

Restoratör İTÜ
Arkeolojik alan koruma, kültür envanteri, geleneksel kırsal mimarinin belgelenmesi ve korunması, Türkiye’de kırsal alanda çağdaşlaşmanın mimarlık boyutu ana çalışma konularını oluşturmaktadır. Halen İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

feature-icon
Hans Vandamme

Alfavision Kurucusu
Elektrik Mühendisliği üzerine master derecesi bulunan ve 2001'den beri müzeler için yenilikçi teknolojiler ve sanal gerçeklik ile uğraşan Hans Vandamme, aynı zamanda Historium adlı Bruges'teki yenilikçi tarihi müzenin kurucusu ve başkanıdır.


feature-icon
Coşkun Aral

Yayın Yönetmeni, Gazeteci
1980 yılından itibaren sürekli olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları görüntüledi. Yapım ve yönetimini üstlendiği Haberci programı Türkiye’nin yanı sıra uluslararası TV kanallarında da yayınlandı. Coşkun Aral, Türkiye’nin ilk bilgi ve belge kanalı İZ TV’nin genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Coşkun Aral dünyanın değişik bölgelerinde bağımsız belgeseller çekmeye devam ediyor.

feature-icon
Fırat Kasapoğlu

YEKON Başkanı
Rock’n’Coke, 2004 Eurovision Türkiye ve bir çok uluslararası dev prodüksiyonun direktörüdür. The Body Worlds, Einstein, Leonardo ve Beyin gibi bir çok gezici serginin Türkiye ayağının prodüksiyonunu gerçekleştirmiştir. Kasapoğlu aynı zamanda Türkiye Etkinlik ve Eğlence Sektörü Derneği ve Yaratıcı Endüstriler Konseyi Başkanı olarak görev yapmaktadır.


feature-icon
Prof. Dr. Havva İşkan

Arkeolog, Patara Kazı Başkanı
Sayısız kitap ve makaleye imza atan arkeolog-akademisyen, aynı zamanda Patara Kazıları Başkanlığı yapmakta, yurt içi ve yurt dışında birçok konferansa katılım göstermektedir. Aynı zamanda birçok arkeolojik kazı projelerinde çalışmıştır.

feature-icon
Dr. Halil Onur

İstanbul Tarihi Alanları Alan Başkanı

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Üyesi, 1981 yılından itibaren Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon ağırlıklı çeşitli proje uygulama ve teknik kontrollük çalışmaları, mimar ve restoratörlerden oluşan ekip ile yürütülmektedir.


feature-icon
Gülşen Dişli

Yüksek Mimar, Vakıflar Genel Müdürlüğü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisansını, Gazi Üniversitesi Restorasyon Ana Bilim Dalı’nda doktorasını tamamlamıştır. University of Minnesota’da Koruma ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans eğitimi almıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün çeşitli birimlerinde çeşitli tarihi kültür varlıklarının projelendirilmesi/çizimi, proje ve sahada restorasyon/uygulama kontrollüğü hizmeti vermektedir.

feature-icon
Doç. Dr. Ali Kazım Öz

Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü

Ali Kazım Öz, doktorasını Dokuz Eylül Üniversitesi Restorasyon Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Aynı üniversitenin Arkeoloji Bölümü’nde 2000 yılından beri görev yapmaktadır. Bölümde verdiği dersler Helenistik Dönem Mimarlığı, Arkeolojik Onarım ve Koruma, Batı Anadolu Tarihi Coğrafyası ve Arkeolojide Bilgi Sistemleri üzerinedir. Yayınları genellikle Mimarlık Tarihi, Kazı ve Yüzey Araştırmaları, Kültürel Miras Çalışmaları, Arkeolojik Restorasyon ve Koruma konularında gerçekleşmiştir. Metropolis, Smyrna ve Nicaea gibi antik kentlerdeki araştırmalarda, mimari tespit ve koruma üzerine çalışmaları yürütmektedir.


feature-icon
Dr. Zehra Uslu Bülbül

Mimar, Vakıflar Genel Müdürlüğü
Selçuk Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayarak Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Restorasyon Anabilim Dalında Doktora programını bitirmiştir. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde mimar olarak İstanbul Üsküdar Altunizade Camii, Üsküdar Şemsi Ahmet Paşa Cami gibi birçok kültür varlığı tarihi yapının restorasyon, onarım ve proje kontrollüğünde bulunmuştur. Halen Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde mimar olarak görevine devam etmektedir.

feature-icon
Nilgün Olgun

Mimar, Restoratör, Danışman

Mezuniyetinden bu yana eski eser restorasyonlarında proje, kontrol ve uygulama sorumluluklarını üstlenen Nilgün Olgun, bu dönem içerisinde çok sayıda eski eserin projelendirilmesi, danışmalık ve kontrollük çalışmalarını yürüttü.


feature-icon
Saadet Güner

Kültürel Mirasın Dostları Derneği (KUMID)

2000-2005 arasında bağımsız uluslararası proje tasarımcısı ve koordinatörü olarak görev yaptı ve Dünya Bankası Sosyal Riski Azaltma Programı kapsamında Türkiye’de işsiz ve yoksullar için projeler tasarlayıp yönetti. 2006’da Kültürel Mirasın Dostları Derneği İstanbul - Türkiye ve “Silahlı Çatışmalarda Taşınabilir-Taşınamaz Kültür Mirasının Korunması Dünya Birliği, Roma - İtalya’nın kurucu üyesi oldu. 2006 dan beri KUMID Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyor.

feature-icon
Dr. Hans v. Seggern

Tonwelt GmbH Kıdemli Satış Yöneticisi

1968 Bonn, Almanya doğumlu Hans v. Seggern Viyana Üniversitesi ve Freie Universitat’da Alman Dili ve Edebiyatı, Felsefe ve Tarih konularında 1990-1997 yılları arasında eğitim almıştır. Doktorasını Friedrich-Ebert Vakfı bursu ile 2001’de tamamlamıştır Berlin Yahudi Müzesi’nde altı yıl görev aldıktan sonra Tonwelt ile çalışmaya başlamıştır. 2007’den beri Kıdemli Satış Yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.


feature-icon
Prof. Dr. Bilal Söğüt

Pamukkale Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü

Çoğunluğu Kilikia ve Karia bölgelerinde olmak üzere farklı bölgelerde kazı ile yerli ve yabancı yüzey araştırmalarına katılmıştır. 2008 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesi adına Stratonikeia Kazı Başkanlığı yapmıştır. Halen Stratonikeia antik kenti ve Lagina Hekate Kutsal Alanı’nda kalabalık bir ekip ile araştırma, kazı, konservasyon ve restorasyon çalışmaları yürütmektedir. 100’den fazla Ulusal ve Uluslararası makale ve bildirileri ile 6 kitap çalışması vardır.

feature-icon
Suzan Bayraktaroğlu

Sanat Tarihçisi ve Halı Uzmanı
1983’de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde sanat tarihçisi ve halı uzmanı olarak çalışmaya başladı. Türkiye’deki taşınmaz vakıf kültür varlıklarının tespit, tescil ve restorasyonunda görev aldı. Türkiye genelinde vakıf cami ve mescitlerini dolaşarak başta halı ve kilimler olmak üzere tüm taşınır vakıf kültür varlıklarını inceledi ve kültür varlığı olanları ayırarak depolanma, envanter ve konservasyon işlemlerini yürüttü. 15 yılı aşkın müze müdürlüğü görevi yaparak 8 Vakıf Müzesi kurdu ve küratörlüğünü yaptı.


feature-icon
İrfan Sevim

Arkeolog, Müze Araştırmacısı
2003 yılında Dicle Üniversitesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 2004 yılından itibaren Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü bünyesinde faaliyetini sürdüren Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi’nde Müze Araştırmacısı olarak görev yapmakta

feature-icon
Serpil Özçelik

Sanat Tarihçisi
Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde eğitim almış daha sonra sanat tarihçisi olarak çalışmaya başlamıştır. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Abide ve Yapı İşleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmaya devam etmiş, daha sonra Halı Müzesi’ne Müze Müdürü olarak atanmıştır. Halen Halı Müzesi Müdürlüğünde Müze Müdürü olarak görev yapan Özçelik, Kültür ve Arşiv Şube Müdürlüğü görevine de uzun yıllar devam etmiştir.


feature-icon
Gökhan Burkan

Araştırmacı
Lisans öğrenimini Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı’nda ve yüksek lisans öğrenimini Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Bölümü’nde tamamlamıştır. 2005 yılında atandığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde halen İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi’nde Müze Araştırmacısı olarak görev yapmaktadır.

feature-icon
Zafer Gülbahar

Sanat Tarihçisi
Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü mezunudur. 2009 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi’nde Sanat Tarihçisi olarak göreve başlamıştır. Bu süreçte Gaziantep Taşınmaz Kültür Varlıkları Envanter Projesi’nde görev almıştır. 2014 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Tescil Daire Başkanlığı, Müzeler ve Kültür Merkezleri Müdürlüğü’nde göreve başlamış, Taşınır Vakıf Kültür Varlıkları Yönetim Sistemi Projesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü Teberrükât Ambarı Envanter Projesi’nin yürütücülüğünü yapmaktadır.


feature-icon
Salih Doğan

Müzeci, Yönetici
Doğu Dilleri ve Edebiyatları Uzmanı olan Salih Doğan, 1994 yılından bugüne Müze Yöneticiliği, Kültür Yönetimi, Müzecilik ile Kültür & Sanat çalışmalarını başarı ile devam ettirmektedir. Edebiyat, sanat, gezi yazıları ve resim çalışmalarını eş zamanlı olarak sürdürmektedir. Aktif müze yöneticilik görevine ek olarak; müzecilik alanında uluslararası önemli beş konferansa sunucu olarak katılmış; ulusal ve uluslararası platformlarda Türkiye’yi ve kurumunu başarıyla temsil etmiştir. İstanbul Üniversitesi Müze Yönetimi Yüksek Lisans Programı’na devam etmektedir.

feature-icon
Dr. Z. Cihan Özsayıner

Müze Müdürü, Araştırmacı
İstanbul Üniversitesi eğitimini tamamladıktan sonra Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi’nde araştırmacı olarak çalışmaya başlamış, daha sonra aynı müzede müdür olmuş, halen görevine devam etmektedir. Milli ve uluslararası kongrelere, Bilim Kurulu Üyesi ve konuşmacı olarak katılmıştır. Antik Dekor, Art Dekor, İlgi, Antika, Sanat Tarihi Araştırmaları, Vakıflar Kültür ve Sanat gibi dergilerde makaleleri yayınlanmıştır.


feature-icon
Francesca Brancaccio

Mimar, Sanat Tarihi Profesörü
Kültürel mirasın korunmasında ve mimarlıkta uluslararası uzmanlığı bulunan Francesca Carro, aynı zamanda tarihi ve arkeolojik anıtların restorasyon, güçlendirme ve valorizasyonu konularıyla ilgili projelerin uluslararası takımlarının koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Kendisi aynı zamanda İtalya ve çeşitli ülkelerdeki birçok tarihi binanın restorasyonu ve korunması projeleri ile Roma Kolezyum’un cephelerinin restorasyonu ve Pompeii’de yer alan Casti Amanti insulasının restorasyon ve valerizasyonu üstlenen b5srl firmasının kurucu, CEO ve teknik direktörüdür.

feature-icon
Nihat Erdoğan

Mardin Müzesi Müdürü
2000 yılında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde Arkeolog olarak göreve başladı ve 2008 yılında Mardin Müzesi’ne atandı. 2013 yılında Anakara Üniversitesi, Müze Eğitimi yüksek lisans mezunu oldu ve halen Mardin Müzesi Müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir.


feature-icon
Esin Serttaş Yaren

Restorasyon Uzmanı, Yüksek Mimar
1992 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayan Yaren, 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde restorasyon yüksek lisansını tamamladı. Şam Süleymaniye Külliyesi, Cezayir Dayı Sarayı Yeni Camii, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası gibi birçok vakıf kültür varlığının koruma çalışmalarında bulundu. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyesi olarak görev yapmakta olan Yaren, yurtiçi ve yurtdışı vakıf kültür varlıklarının korunması konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

feature-icon
Güven İslamoğlu

Gazeteci, TV Programcısı
Meslek hayatına 1990 yılında TRT Ankara Televizyonu’nda başlayan İslamoğlu, 1999 yılında CNN TÜRK’e geçti. Ecevit, Kıbrıs, Annan Planı, Ağrı Dağı’na By Pass Tırmanışı, Balina Operasyonu, Kar Güreşi belgesellerini hazırladı. 2004-2011 yılları arasında sıradan insanların hayatlarını anlatan “Her (Evde) Yerde Bir Haber Var” ve “Alternatif Rota” programlarını ekrana taşıdı. 2011 yılında giderek büyüyen çevre sorunlarına dikkat çekmek için “Yeşil Doğa” ve “Seyirci Kalmayın” programlarını hazırlamaya başladı.


feature-icon
Özgen Acar

Gazeteci
Türkiye’nin tarihsel ve kültürel mirasının korunması ve kaçırılan eserlerin geri getirilmesi konusunda yıllarca süren araştırma ve çalışmalar yaptı. Bunlar arasında “Karun Hazinesi” ile “Elmalı Definesi” önde gelir. Tarihsel, kültürel ve dinsel mirasın korunması konusunda Roma’da yapılan uluslararası UNIDROIT toplantılarına katılan Türk Heyeti’nde Dışişleri Bakanlığı Danışmanı olarak bulundu. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı dört kez şükran plaketi verdi. Antik & Dekor Dergisi, American Archaeology ve Italyan Archeo dergileri gibi çeşitli yabancı dergi ve gazetelerde farklı konularda makale ve röportajları yayımlandı.

feature-icon
Dr. Ömer Dabanlı

Yüksek Mühendis, Mimar
İTÜ İnşaat Fakültesi - İnşaat Mühendisliği ve İTÜ Mimarlık Fakültesi - Mimarlık bölümlerinde lisans eğitimi aldı. Ardından İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü - Yapı Mühendisliği alanında yüksek lisans, Restorasyon alanında da doktora eğitimini tamamladı. 2011 yılından bu yana, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve aynı zamanda üniversite bünyesindeki Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (KURAM) direktörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda ICOMOS Türkiye Milli Komitesi Üyesidir.


feature-icon
Dr. Mehmet Şimşek Deniz

S. Zaim Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi
Lisans eğitimini Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde bitirdi. Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi İslam Sanatları Bölümü’nde, doktorasını ise Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Restorasyon alanında tamamladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İmar Müdürlüğü, Ulaşım Planlama Müdürlüğü, KUDEB (Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü) ve Planlama İmar Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

feature-icon
Yrd. Doç. Dr. Alidost Ertuğrul

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi
Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde bitirdi. Yüksek lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Mimarlık Tarihi Anabilim Dalında “Mimar Sinan’ın İstanbul’daki Mevcut Hamamları” konulu tezle, Doktorasını İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalında “19. İstanbul Kentsel Dönüşümü’nde Üsküdar ve Koruma Sorunları” başlıklı tezle tamamladı. Meslek hayatında özel ve kamu kuruluşlarında çok sayıda proje ve uygulama çalışmalarına katılmıştır. Kent Tarihi, Kentsel Koruma, Geleneksel Yapım Teknikleri ve Malzemeleri ilgi alanını oluşturan genel başlıklardır.


feature-icon
Aslı Öymen

CNN TÜRK Programlar Koordinatörü
Gazeteciliğe 1983 yılında Günaydın Gazetesi'nde Ekonomi Muhabiri olarak başladı. Ardından TRT'de "Dünyaya Bakış", Kanal D'de "Pazar 11" haber programlarında muhabir ve yapımcı olarak çalıştı. 1993 yılında 32. Gün’ün yapım şirketi olan Bir TV’de Genel Müdür oldu. 1993'te 32. Gün’de yapım şirketi olan Bir TV genel müdürlüğü görevini üstlendi. Mehmet Ali Birand'la birlikte Türkiye'nin geçmişine ışık tutan birçok televizyon programı ve belgesel hazırladı. Daha sonra da reklam filmleri, belgeseller ve televizyon programları hazırlayan Öymen, firmalara iletişim ve danışmanlık hizmeti verdi. Uluslararası organizasyonlarda da kilit görevler aldı. 2006 yılında CNN TÜRK ailesine Programlar Koordinatörü olarak katıldı. Şimdi CNN TÜRK’te ‘’Afiş’’ isimli kültür-sanat programını hazırlayıp sunuyor.

feature-icon
Sunay Akın

Şair, İstanbul Oyuncak Müzesi Kurucusu
İstanbul Üniversitesi Fiziki Coğrafya/Jeomorfoloji Bölümü’nü bitiren şair/yazar Sunay Akın, yazmaya başladığı şiirlerini 1989’da ‘Makiler’ adıyla yayınladı. Bu ilk eserinin arkasına da ‘Antik Acılar’, ‘Kaza Süsü’, ’62 Tavşanı’ ve ‘Çorap Kaçığı’ adlı şiir kitaplarını sıraladı. Düzyazıda da, ancak bir şairin yazabileceği konulara el attı. Sanatçının, deneme türünde yazdığı eserleri bulunmaktadır. Bir şairin kurduğu ilk müze olarak 2005 yılından beri ziyaretçileriyle buluşan İstanbul Oyuncak Müzesi 2011’de Avrupa Müzeler Forumu’nun 1977’den beri verdiği ödülde finale kalan ilk oyuncak müzesi olmayı başarırken, Avrupa Müze Akademisi tarafından 2012 yılında, kendi alanında dünyanın en başarılı örneği olarak gösterilmiştir. Akın ayrıca, Düştepe Oyun Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi, Gaziantep Oyuncak Müzesi, Barış Manço Müzesi ve İstanbul Masal Müzesi’nin de kurucusudur.


feature-icon
Gizem Gültekin Várkonyi

Qulto International, Macaristan
Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nden lisans derecesi aldıktan sonra bir süre Türkiye’de Kültür ve Turizm Uzman Yardımcılığı görevi yapmış, daha sonra Macaristan’ın Szeged şehrine yerleşmiştir. Szeged Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden yüksek lisans derecesi aldıktan hemen sonra aynı alanda doktora çalışmalarına başlamıştır. Kütüphane, müze, arşiv gibi kültür ve eğitim kurumları için yazılım ve donanım hizmetleri veren Qulto International firmasında Türkiye Sorumlusu olarak çalışmaktadır. Müzelerde Bilgi Yönetimi alanına ilgi duymakta ve Avrupa’daki müzelerle yaptığı projelerde edindiği tecrübeleri Türkiye’ye de aktarabilmek üzere çalışmalarına devam etmektedir.

feature-icon
Prof. Dr. Nevzat Çevik

Arkeolog, Müzeci ve Yazar
Bugüne dek 8 kitap ve 250’den fazla kitap bölümü, makale ve bildiriye imza atmış, 150’den fazla konferans vermiştir. Bey Dağları Yüzey Araştırmaları ve Rhodiapolis Kazısı gibi projelerin kurucu başkanlığını yapmıştır. Halen Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde çalışmakta; kurucusu olduğu Müzecilik Anabilim Dalı’nı yönetmekte; Myra ve Andriake Kazılarının kurucu başkanlığını yürütmekte ve Lyrboton Kome kazısına danışmanlık yapmaktadır. Pek çok sergi ve müzeye küratörlük ve danışmanlık yapmış ve yapmaya devam etmektedir.


feature-icon
Nesli Gül

Araştırma Görevlisi Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sanat Yönetimi Bölümü
Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı’nda Çağdaş Sanat Kurumları ve Aktörlerinin Bellek ve Arşivleri üzerine doktorasını yapmaktadır. Görev aldığı yerler arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi Küratöryel Departmanı, BM Suma Çağdaş Sanat Merkezi ve RH+ Sanat Dergisi ve SALT bulunmaktadır. 2012 yılından itibaren YTÜ Sanat Yönetimi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Lisansüstü eğitiminden bu yana çeşitli sergilerin küratörlüğünü üstlendi ve bilimsel araştırma projelerinde araştırmacı olarak yer aldı. Sanat müzeleri, sergileme yöntemleri, çağdaş sanat ve kamusal sanat alanlarında makaleleri bulunmaktadır.

feature-icon
Wolter Braamhorst

Europa Nostra İletişim Danışmanı
Yayıncı, belgesel yönetmeni ve iletişim danışmanı olarak çalışmaktadır. Kültürel Tarih üzerine eğitim alan Braamhorst 1989’da Hollanda Ulusal Kanalı için ilk olarak radyoda gazeteci ve sunucu olarak daha sonrasında ise televizyon yapımcısı, işletme editörü ve yönetici olarak çalışmaya başladı. 2007’de kültürel projeler ve stratejik danışmanlık üzerine odaklanan ve çoğunlukla kar amacı gütmeyen kurumlar için çalışan TVCulture’ı kurdu. 2008’den itibaren Avrupa kültür mirası organizasyonu olan Europa Nostra’nın iletişim danışmanı olarak görev yapmaktadır.


feature-icon
Ali Sarıalioğlu

Samsun Rölöve ve Anıtlar Müdürü
Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Samsun Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne bağlı olarak Orta Karadeniz Bölgesi’nde tarihi yapılar ile ilgili restorasyon süreçleri içerisinde çeşitli raportörlük ve kontrollük çalışmalarında bulundu. Görev alanı olan Ordu, Amasya, Sinop ve Samsun kentlerinde bakanlık tarafından gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarını Ondokuz Mayıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı’nda yaptığı doktora kapsamında değerlendirmektedir. Halen Samsun Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nde Müdürlük görevini yürütmektedir.

feature-icon
Ayşe ERDOĞDU

Topkapı Sarayı Müzesi Müdür
Lisans ve yüksek lisansını Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’nda tamamladı. 1986-1996 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Tekirdağ Müzesi ve Diyarbakır Müzesi’nde çalıştı. 1996 yılından itibaren görev yaptığı Topkapı Sarayı Müzesi’nde Çin ve Japon Porselenleri konusunda uzmanlaştı. Bu alanda yayınlanmış çok sayıda makalesi, ulusal ve uluslararası tebliği bulunmaktadır. Diğer müzecilik çalışmalarının yanı sıra, Topkapı Sarayı’nda ve yurt dışında gösterime sunulan pek çok serginin düzenlenmesi ve yürütülmesinde, sempozyum ve konferansların düzenlenmesinde görev aldı. Halen Müze Müdürü görevini yürütmektedir.


feature-icon
Seracettin ŞAHİN

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü
Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nden mezundur. 1985 yılında Van Müzesi’nde görev yapmaya başlamıştır. 1989 – 1990’da Amasra, 1990 – 1997’de Nevşehir, 1997’de İstanbul Arkeoloji Müzeleri, 1997 – 2003’de Afyon ve 2003’de Ayasofya Müzesi’nde Müze Müdürü olarak görev yapmıştır. 2003 yılından bu yana da Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda yayın ve bildirisi bulunmakta olup, başkanlığı altında çok önemli uluslararası ve ulusal sergiler ile arkeolojik kazılar gerçekleştirilmiştir.

feature-icon
M. Murat BOZCU

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdür Yardımcısı Vekili
Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nden mezundur. Aynı üniversitenin Türk-İslam Sanatları yüksek lisans programını tamamlamıştır. 2007 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görev yapmaya başlamıştır. Göreviyle ilgili olarak hazırladığı “Burdur İlinde Türk Mimarisi: Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı Eserleri” başlıklı uzmanlık tezi 2013 yılında aynı başlıkla kitap olarak yayınlanmıştır. 2010 yılından bu yana Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’nde görev yapmakta olup Ekim 2016’dan itibaren de Müze Müdür Yardımcısı Vekili olarak görevlendirilmiştir.


feature-icon
Fırat BUZLU

Restoratör
Fırat BUZLU 1983 yılında İstanbul'da doğdu. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Lisans Programı’nı tamamladı. 2009-2012 yılları arasında restorasyon ve konservasyon alanında kendine ait şahıs şirketinde çalışmalarına devam etti. 2013 yılından bu yana T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuarı Müdürlüğü'nde restoratör olarak görev yapmaktadır.

feature-icon
Handan KISIR

Mimar
Erciyes Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu, İstanbul Teknik Üniversitesi Restorasyon Programı'nda yüksek lisans öğrencisidir. 2007 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kayseri Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'ne atandı. 2007-2012 yıllarında Kayseri, Sivas, Tokat,Yozgat, Kırşehir, Malatya, Nevşehir illerinde kültür varlıklarının korunmasına yönelik proje ve uygulamalarda kontrollük hizmetini yürütmüştür. 2012 yılından beri Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nde çalışmakta olup çok zengin kültür varlıklarına sahip olan Antalya, Burdur, Isparta illerinde proje ve uygulamalarda kontrollük hizmetleri devam etmektedir.


feature-icon
Melih EKİNCİ

Konservatör/Restoratör
İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü mezunu. Birçok kazıda (Sagalassos, Hierapolis, İasos, Gözlükule Höyüğü) ve özel sektör projelerinde (Yenikapı Bizans Batıkları, Hattuşaş Yazılıkaya Tapınağı, Alanya Tersanesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya) konservatör/restoratör olarak çalışmalarda bulunmuştur. 2011 yılında İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuarı Müdürlüğü’nde göreve başlamıştır. Türkiye'nin birçok bölgesinde görev almış ve halen T.C. Kültür Bakanlığı personeli olarak çalışmaktadır.

feature-icon
Özlem Toprak Cihan

Konservatör-Restoratör
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Restorasyon programında ön lisansını, İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nde lisansını, Kadir Has Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma Bölümü’nde Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 2001-2011 yılları arasında Perge Antik kenti kazılarında, 2008-2010 yılları arasında Dolmabahçe Sarayı’nda Konservatör-Restoratör görevini sürdürmüştür. 2010 yılından itibaren İstanbul Restorasyon Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü’nde Tablo ve Duvar Resmi konusunda Konservatör Restoratör olarak görevine devam etmektedir.


feature-icon
Prof. Dr. Mustafa S. Küçükaşcı

Topkapı Sarayı Müze Başkanı
Prof. Dr. Mustafa S. Küçükaşcı 1964'te Konya'da doğdu. Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Topkapı Sarayı Müze Başkanı’dır. Uzmanı olduğu ortaçağ tarihi ve kültürünün yanında İstanbul tarihi ve kültürü, Topkapı Sarayı ve son iki asırdaki Konya aileleri hakkında çalışmalar yapmış; kitap ve makaleler yayınlamıştır. İngilizce ve Arapça bilen Küçükaşcı, halen Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ile Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nde alanıyla ilgili lisans ve lisansüstü dersler vermektedir.

feature-icon
Şirin KAYA

Konservatör-Restoratör
1981 doğumlu olan Şirin KAYA Ege Üniversitesi Bergama M.Y.O. Restorasyon ve Konservasyon Bölümü’ndeki ön lisansından sonra Istanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma Onarım Bölümü’nde lisansını tamamlamıştır. Ayrıca aynı bölümde yüksek lisans yapmaktadır. 2000-2010 yılları arası çeşitli kazılarda yer aldıktan sonra 2013 yılı itibariyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklari ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı İsstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü'nde restoratör - konservator olarak çalışmalarına devam etmektedir.


feature-icon
Ufuk Soysal

Konservatör-Restoratör
Ufuk Soysal, lisans eğitimini 2010 yılında, İstanbul Üniversitesi’nde Konservasyon ve Restorasyon alanında tamamlamıştır. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı’nda halen konservatör-restoratör olarak görev yapmaktadır.